BojovLaw

Процесуално представителство

Предлагаме консултации и подготовка на необходими документи. във връзка с преговори, сключване и прекратяване на трудови договори, за работодатели и за служители...

Процесуално представителство

Интелектуална собственост

Предлагаме на своите клиенти широка гама от правни услуги, свързани със запазване на търговски марки, патенти, защита на оригинални идеи и индустриален дизайн, включително – регистрация, поддръжка и подновяване на търговски марки и патенти...

Интелектуална собственост

Трудово право

Консултантска кантора Иван Божов консултира по всички правни въпроси, произтичащи от наемане на служители (работници), управители, директори или лица със свободна професия.

Трудово право

Семейно и наследствено право

Подготовка на всякакъв вид документи във връзка с гражданското
състояние, завещания, декларации, както и съвет и консултации по семейни инаследствени въпроси. Делба на наследствени имоти...

Семейно и наследствено право

Данъчно парво и Счетоводни услуги

Нашата фирма предлага консултации по данъчни въпроси,
представителство пред данъчните ограни, както и при административни и съдебни дела срешу незаконни действия на данъчната администрация...

Данъчно парво и Счетоводни услуги

Международно частно право

Нашата фирма предлага съвети за възможности за работа на чуждестранни граждани на територията на Република България и изготвянето на списък от документите, необходими за заявление за разрешително за работа...

Международно частно право

Търговско право и дружества

Предлагаме на своите клиенти пълна гама от правни услуги във връзка с учредяване, промени и преобразуване на търговски дружества. Извършваме консултации при избора на подходяща правна форма на Вашата фирма, подготовка на необходимите документи и представителство пред съответните органи – Търговски регистър, съдилища, други административни органи...

Търговско право и дружества

Недвижими имоти и Етажна собственост

Ако сте открили дома на мечтите си или искате да инвестирате в недвижими имоти, ние можем да защитим Вашите права и да осигурим успеха на сделката...

Недвижими имоти и Етажна собственост
Въпроси

faqs.jpg Тук можете да намерите отговорите на най-често задаваните въпроси.

Търговско право и дружества

В1. Кой може да се образува дружество с ограничена отговорност (ООД) и по какъв начин?
О1.
 Чуждестранни или български лица (юридически или физически) могат да създадат ООД. Лицето/лицата са отговорни за задълженията на дружеството до стойността на техния дял в капитала на дружеството. Съдружниците водят предварителни разговори във връзка с търговските дейности, които възнамеряват да извършват. Въз основа на тяхното споразумение се подготвя дружествен договор, който се подписва от всички съдружници.

В2. Какви са стъпките за учредяване на дружество?
О2.

1. Предоставете ни нужната информация за собственика на капитала, за да подготвим необходимите документи.

2. Изберете фирма на дружеството.

3. Изберете управител на дружеството. 
4. Бъдете готови с капитала на дружеството в размер на 2 лева (1 Евро) да се внесе в набирателна сметка на дружеството - това е минималният размер на капитала съгласно законодателството ни. 
5. Има държавни такси в размер на по-малко от 100 лева (50 Евро) при електронно подаване на дружествените документи в Търговски регистър.

6. След като капиталът на дружеството е в набирателната сметка, платени са държавните такси и всички дружествени документи са подписани, ние може да ги подадем в Търговски регистър. Дружеството ще бъде регистрирано в срок от пет работни дни.

В3. Кога дружеството се регистрира по Закона за данък върху добавената стойност (ДДС)?

О3. Има две основания за регистрация по ДДС - доброволна и задължителна. Доброволна регистрация може да се направи по всяко време. Задължителна регистрация се прави, когато оборотът на дружеството достигне 50 000 лева (25 000 Евро) за период не по-дълъг от 12 месеца.

Търговско право и дружества

Международно частно право

Очаквайте скоро!

Международно частно право

Процесуално правителство

Очаквайте скоро!

Процесуално правителство

Данъчно право и счетоводни услуги

В1. Най-благоприятни данъци в ЕС!

О1. 

10% корпоративен данък

10% данък върху личните доходи

5% данък при източника върху дивиденти и ликвидационни квоти

Данъчно право и счетоводни услуги

Семейно и наследствено - правни консултации

Очаквайте скоро!

Семейно и наследствено - правни консултации

Интелектуална собственост

В1.  Какво представлява интелектуалната собственост?

О1. Където и да отидем, ние сме заобиколени от интелектуална собственост.

Интелектуалната собственост определя и защитава човешките нововъведения и творения.

1. Търговските марки показват на потребителите произхода на продуктите

2. Дизайните определят как изглеждат продуктите

3. Авторското право е свързано с художествените произведения като музика, филми, книги, картини и други

4. Патентите защитават технически изобретения във всички области на технологията

Забележка: Мислите и идеите не попадат в обхвата на интелектуалната собственост.

В2. Какво е търговска марка?

О2. Търговските марки са знаци, които се използват в търговията за идентифициране на продукти. Вашата търговска марка е символ, чрез който вашите клиенти ви разпознават. Тя ви отличава от конкурентите. Може да защитите вашата марка, ако я регистрирате.

В3. Къде да регистрирате?

О3. Ако извършвате търговия в една държава от Европейския съюз, то може да регистрирате вашата търговска марка в съответното национално ведомство.

Ако извършвате стопанска дейност в повече от една държава в ЕС, търговската марка на Европейския съюз ви предлага защита в целия ЕС. Марките на ЕС се регистрират в Служба на Европейския съюз за интелектуална собственост. Търговската марка на Европейския съюз осигурява на собственика защита във всички държави членки на ЕС чрез една – единствена регистрация.

В4.  Какви са ползите от регистрирането на търговска марка?

О4.

1. Защитава стойността на вашата марка

2. Създава актив

3. Защитава ви срещу конкурентни марки

4. Определя вашите права

5. Предотвратява фалшифицирането и измамите

В5. Кой може да бъде собственик на търговска марка?

О5. Всяко физическо или юридическо лице, както и субектите, създадени съгласно публичното право.

В6. Какво е продукт/стока или услуга?

О6. Продукти/стоки: всеки артикул, който може да се търгува.

Услуга: Предоставяне на дейности в съответствие с човешките потребности.

Международната класификация на стоки и услуги за целите на регистрацията на марките (Спогодбата от Ница) служи за определяне на обхвата на защита на марките. Класификацията от Ница е класификация на стоки и услуги за целите на регистрацията на търговските марки. Нейното използване е задължително за заявителите на търговска марка.

В7. Каква е разликата между дизайн и търговска марка?

О7.  Дизайнът е основно предназначен за определяне формата на продукта.

Търговската марка също се отнася за продукта, но основната й функция е да идентифицира конкретен търговски произход във връзка със специфични стоки и/или услуги.

В8. Какво означава задължението за използване на търговска марка?

О8. Това означава, че фактическото използване на търговската марка за стоките и/или услугите, за които тя е била регистрирана, трябва да започне в течение на 5 години след регистрацията.

Интелектуална собственост

Недвижими имоти и Етажна собственост

В1. Какво се предлага на пазара? 

О1. Пазарът предлага голямо разнообразие тези дни - от жилищни имоти - къщи, вили, апартаменти - за почивка - летни и зимни. Също така, в много различни области в страната в села се предлагат добри имоти за периода след пенсиониране, които поради хубавите метеорологични условия в страната са много привлекателни за чуждестранните посетители.

В2. По-добре ли е да купя на зелено апартаменти в България? 

О2. Обикновено в България се купуват жилища ново строителство, тъй като са по-привлекателни. Новите апартаменти и къщи са строени с по-висок стандарт с допълнителни възможности в комплексите, които се харесват на чуждестранни купувачи и почиващите. Друга причина да се купи апартамент в строеж е, защото новият имот няма да се построи още 12-24 месеца и при купуване в такъв ранен стадий имотът е по- евтин, а и в някои случаи купувачът може да изисква допълнителни неща, относно интериора или обзавеждането. Цените на подобни имоти за продажба в България ще бъдат значително по-високи, тъй като последната тенденция показва добър растеж на капитала за недвижими имоти в България.

В3. Колко време ще отнеме придобиването на собственост върху имот в България? 

О3. Закупуването на имот в България варира в зависимост от вида на имота (къща или апартамент), също от това, дали е закупен имота в строеж или в завършен вид. Обикновено процедурата по закупуване отнема от 3 до 5 седмици за завършени имоти.

В4. Какви са таксите при купуване на имот в България? 

О4. Има нотариални и местни такси, свързани със закупуването на имот в България. Нотариалните такси се изчисляват като процент от покупната цена. В зависимост от това разходите при купуване на имот могат да варират между 3,5% до 4,5%.

В5. Какъв вид данък дължа за имота си в България? 

О5. Размерът на данъците и таксите зависи от местоположението на имота в България. Собствениците на недвижими имоти са длъжни да плащат два вида данъци - данък недвижими имоти (изчислен на годишна база 0.15% от стойността на имота - данъчната оценка се изчислява от дирекция приходи, като тя е много по-ниска от пазарната цена) и годишна такса за битови отпадъци (тя се изчислява на база оценката на имота и зависи от местоположението и общината - варира от 1,6 до 5 на 1000).

В6. Мога ли да отдам под наем имота си? 

О6. Една качествено направена малка ски вила в швейцарски стил или вила на морското крайбрежие може да генерира отлични доходи за кратко време. Има много успешни компании, които управляват този бизнес и предоставят системи за резервации на малки ски вили в швейцарски стил под наем. 

В7. Колко трябва да очакваме да се плати за един акър земя в България? 

О7. Основно зависи от местоположението на земята. Земя в близост до Черно море, в най-големите градове или в най-големите ски курорти е много по-скъпа, в сравнение с провинцията.

В8. Мога ли да купя имот, без да съм в България? 

О8. Да. Настоятелно ви препоръчваме да наемете надежден човек, който да действа от ваше име с пълномощно.

В9. Купих един земеделски парцел. Мога ли да построя сграда и какви са законите за промяна на предназначението на тази земя? 

О9. Необходимите действия зависят от вида на сградата, която желаете да построите:

  • Ако желаете да построите къща: Най-напред - Вие трябва да промените предназначението на земята. Ако става дума за голяма площ, то може да се промени предназначението на част от земята само (например 300m2), където искате да строите. След това е необходимо разрешение от главния архитект на съответната община (трябва да му се предоставят документ за собственост, планове, схеми и т.н.).
  • Ако желаете да строите малки постройки (колиби и др.), то не е нужно разрешение и промяна предназначението на земята.

В10. Нужен ли е адвокат за сделка с имот

О10. Нужен е адвокат/нотариус и ви препоръчваме да потърсите независим правен съвет. Това е тяхно законово задължение да се уверят, че всички документи са правилно издадени и действителни. 

В11. Кои са етапите в процеса по закупуване на имот в България? 

О11. Основно стъпките са:

  1. Избери си имот: Изберете вашия имот от Интернет или друг източник или се доверете на Агенция за недвижими имоти, която ще ви избере имот според зададените от вас критерии.
  2. Преговори и посещение: уверете се в състоянието на избрания имот. Добра идея е да се организира пътуване с цел да се провери имота и какви са възможностите за инвестиции.
  3. Започване на съответната процедура, свързана с проверката на имота /дали има вписани ипотеки/.
  4. Подготовка на всички необходими документи за подписване на предварителен договор. На този етап възникват първите такси: депозит, който се плаща на собственика, който обикновено варира между 10% и 30% в зависимост от имота.
  5. Подписване на окончателния договор във формата на нотариален акт: това е последният етап от процеса на покупка, при който се прехвърля собствеността върху имота и се плаща остатъкът от цената на собственика на имота. На този финален етап се плащат и нотариалните такси. 

В12. Има ли някакви действия след покупката, които се изискват от законодателството? 

О12. Да, новият собственик (чужд гражданин) е длъжен да се регистрира в регистър БУЛСТАТ в рамките на 7 дни след подписване на нотариалния акт. След това, в някои райони в страната - регистрация на новия собственик следва да се направи в Агенцията по кадастъра. Трябва да се направи и данъчна регистрация на имота в съответната община. 

В13. Какво е етажна собственост?

О13. Съвкупност от правила (правни норми, вътрешни правилници и решения на общото събрание), които уреждат отношенията между етажните собственици в сграда, в която съществуват архитектурно обособени самостоятелни обекти (апартаменти/ офиси), притежавани от различни собственици.

В14. Какво е такса поддръжка?

О14. Възнаграждение, изплащано извън консумативните разходи, в полза на физическо или юридическо лице, на което са възложени дейности по поддържане на общите части на сградата.

Недвижими имоти и Етажна собственост

Трудово право

Очаквайте скоро!

Трудово право